Typowy wieczór w polskim domu? Dzieci śpią, a rodzice siedzą na Facebooku [infografika]
W czasach social media nasze zachowania są trochę inne niż kiedyś. Na przykład młodzi rodzice wieczorami już nie przysypiają przed telewizorem, tylko siedzą w Internecie - zazwyczaj przeglądają jakiś serwis społecznościowy.
10.07.2013 | aktual.: 13.01.2022 11:10
W czasach social media nasze zachowania są trochę inne niż kiedyś. Na przykład młodzi rodzice wieczorami już nie przysypiają przed telewizorem, tylko siedzą w Internecie - zazwyczaj przeglądają jakiś serwis społecznościowy.
Brand24 przygotował na zlecenie serwisu Kidla.pl ciekawe badanie (i infografikę, którą możecie zobaczyć niżej) dotyczące zachowań polskich rodziców w Internecie. Przeanalizowano 66 tys. wpisów na temat dzieci w serwisach społecznościowych. Co z tego wynika?
Wieczory na Facebooku
Wynika z tego przede wszystkim to, że polscy rodzice bardzo lubią spędzać wieczory na Facebooku. Co piąty post dotyczący dzieci dodawany jest między godz. 20:00 a 22:00. Najchętniej rodzice piszą właśnie na FB (ponad 50% postów), ale Twitter też trzyma się mocno (prawie 21%). Daleko za nimi są fora internetowe (m.in. Gazeta i Kafeteria).
O czym najczęściej piszą rodzice w Sieci? O urodzinach dziecka (20,8%), wizytach u lekarza bądź chorobach (11,2%), a także ogólnie o wychowaniu (6,7%). Po Internecie krążą takie słowa, jak "mamusia", "synuś/synek", "tatuś" i "córeczka/córunia" (co ciekawe, ta ostatnia pojawia się z najmniejszą częstotliwością). Inne słowo, które pojawia się często, to "lekarz" – można go znaleźć w co dziesiątym poście. Często zdarza się też, że rodzice piszą w imieniu dziecka (np. "Skończyłem dwa latka").
Z kolei dniem, w którym rodzice są najbardziej aktywni na FB i mikroblogach, jest czwartek.
Nowa epoka w rodzicielstwie
Infografika Kidli jest zatytułowana "Rodzice epoki Facebooka", i sam ten tytuł wielkim odkryciem nie jest. Rodzice w Internecie nie od dziś są wielką siłą i potencjalną żyłą złota dla reklamodawców. A przy tym Polska wcale nie odbiega pod tym względem od reszty świata.
Ale co innego mówić o trendzie, a co innego zobaczyć czarno na białym, jak aktywni są polscy rodzice w social media. Infografika nie pozostawia wątpliwości: to, co się dzieje, to czyste szaleństwo. Szkoda tylko, że tak niewielu rodziców pamięta o bezpieczeństwie w Sieci (np. o tym, że wrzucanie zdjęć dziecka na publiczny profil nie zawsze jest dobrym pomysłem).